Proč si pořídit vlastní kouli?

Lidská ruka nemá jednotný rozměr a právě proto je nemožné u koulí pro herny "trefit" rozměr vrtání tak, aby vyhovoval všem hráčům. Někomu vadí malá díra v palci, jinému zase velké rozpětí. A když už koule „sedí“ v ruce, je zase těžká a podobně. Když už budete mít štěstí a koule fakt perfektně sedne, může se stát, že stejná koule sedí i hráči na jiné dráze a budete se muset dělit. A věčné čekání vám může zkazit dobrý pocit ze hry.

Pokud chodíte na bowling maximálně jednou do roka, navíc jen v rámci vánočního firemního večírku, asi vám to příliš vadit nebude. Pokud jste pravidelním návštěvníkem bowlingových heren a na dráze jste jako doma, měli byste mít kouli vlastní.

Typy bowlingových koulí

V nabídce zpravidla najdete koule s označením:

  • excentr
  • polyester
  • fun

 Pojďme si v krátkosti vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl.

Excentrická koule - tento typ bowlingové koule uvítají zkušenější hráči. Většinou ji používají profesionálové třeba na mistrovství republiky v bowlingu.

Pokud bowling nehodláte hrát závodně, ale přesto se nechcete dělit o koule, bude vám stačit koule polyesterová. Polyesterová koule je univerzálnější a určitě si s ní dobře zahrajete v jakémkoliv bowlingovém centru.

Máte-li smysl pro humor a chcete se odlišit, určitě se vám bude líbit některá z bowlingových koulí FUN. Díky designu těchto koulí můžete hrát bowling s golfovým míčkem, hrací kostkou nebo fotbalovým míčem.

Váha bowlingové koule

Dalším údajem, s nímž se setkáte v popisu bowlingové koule, je její hmotnost, která je zpravidla udávala v librách a pohybuje se v rozmezí od 6 do 16 liber. Zde nějaké přesné pravidlo pro výběr neexistuje. Důležité je, aby se vám s koulí dobře hrálo. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte si v bowlingovém centru, která koule vám nejlépe sedí.
(V každém případě ovšem platí fyzikální zákony, tedy že těžší koule má při stejné rychlosti větší kinetickou energii a tím pádem i větší "průraznost mezi kuželkami". Dalším limitujícím faktorem je velikost a vzdálenost otvorů pro prsty, které by měly být "tak akorát". Proto si hráči, kteří hrají bowling pravidelně či výkonnostně, pořizují koule vlastní, hmotnostně a vrtáním otvorů jim přesně přizpůsobené. - pozn. bowlingzlin.cz).

Značka koule

V neposlední řadě můžete bowlingovou kouli vybírat podle značky. Stejně jako jiné výrobky, také bowlingovou kouli můžete pořídit od několika výrobců. Mezi značky, které vás svou kvalitou nezklamou, patří například Ebonite, Storm, Brunswick nebo Columbia.

Jak se starat o kouli?

V dnešní době se při výrobě bowlingových koulí používají kvalitní materiály, přesto koule nejsou nerozbitné. To, jak dlouho vám vydrží, záleží nejen na tom, jak se ke kouli budete chovat, ale také na stylu vašeho hodu.

Koule je nejnáchylnější k rozbití ve dvou bodech vašeho hodu.

1) Největší tlak na kouli vzniká v místě jejího prvního dopadu na dráhu, po tom co ji vypustíte z rukou. Čím větší je výška, ze které dopadne koule na dráhu, tím větší je tlak na kouli při dopadu. Chcete-li, aby vám koule vydržela co nejdéle, snažte se házet co nejníže nad drahou tak, aby tlak v místě kontaktu koule s drahou byl co nejmenší.

2) Jste- li v herně, kde jste ještě nehráli a chcete hrát se svou koulí, podrobně si prohlédněte koule, které se používají na herně. Mají -li koule v herně na povrchu podobné vady, jde s velkou pravděpodobností o špatně seřízené stroje a je dost pravděpodobné, že i vaše koule bude mít po pár hodinách hraní podobné "ozdoby".

 (převzato z www.bowlingservis.eu)

Bowlingový klub Zlín, z.s. je nezisková organizace hráčů všech úrovní a příznivců bowlingu ve Zlíně a okolí.
Vysoká 2094, Zlín
+420 774 020 155
klub@bowlingzlin.cz
www.bowlingzlin.cz
@BowlingZlin.cz

Nezáleží na tom, kdo bowling hraje nebo jakým způsobem ho hraje, každý při něm může strávit příjemné chvíle.


Pojďte a vyzkoušejte si ho sami! Rádi vám pomůžeme a poradíme!